غذای سگ

غذای خشک سگ

غذای سگ یا Dog Food یکی از اصلی ترین مواردی است که هر صاحب سگ باید در مورد آن اطلاعات کامل و جامعی داشته باشد .

سوالی که اغلب صاحبان سگ از خود میپرسند این است که بهترین غذای سگ چیست؟ غذای خشک سگ ، غذای خانگی و یا رژیم خام خواری را در پیش بگیرند؟ بزرگترین دغدغه این دسته از افراد این است که نمیدانند غذایی که هم اکنون به سگشان میدهند میتواند تمام نیاز های جسمی او را تامین کند یا خیر؛ پس به دنبال بهترین غذای سگ هستند. در اینجا قصد داریم تمام جوانب را در کنار شما بسنجیم و به یک نتیجه برسیم که چه غذایی برای سگ ها بهترین است.

 

غذای سگ

بهترین غذای سگ

 

غذای خانگی بهتر است یا غذای خشک سگ؟

در ابتدا باید این نکته را بدانید که شما هرچند بهترین غذای خانگی را با بهترین گوشت ها برای او فراهم کنید باز هم نمیدانید که به چه میزان باید بخورد و هرگز نمیتوانید تمام چیزهایی را که نیاز دارد را به همان میزانی که باید به بدنش برسد، در یک وعده غذایی بگنجانید. پس اگر غذای خانگی به سگتان میدهید حتما و حتما باید مکمل های مختلفی که شامل ویتامین ها، مینرال ها و … میشوند را در تمام طول عمر مصرف کنند تا کمبود ویتامین یا مواد معدنی باعث ایجاد بیماری در سگ شما نشود. شاید با خود بگویید من دو سال است که سگم را با غذای خانگی که خودم برای او میپزم تغذیه میکنم و تا کنون مشکلی برای او بوجود نیامده است اما باید بدانید که این قبیل از مشکلات در دراز مدت ایجاد میشود و ممکن است حتی به کوتاه تر شدن عمر سگ منجر شود که این خود یک دغدغه و ناراحتی بزرگ برای ما ایجاد میکد.

 

غذای سگ

غذای خشک بهتر است یا غذای خانگی

چرا به سگم غذای خانگی ندهم؟

تهیه غذای خانگی برای سگ ها میتواند از هزینه ها کم کند و به همین دلیل بسیاری از افراد ترجیح میدهند که خودشان برای سگشان غذا بپزند. اما با توجه به توضیحاتی که در بالا اشاره کردیم غذای خانگی نمیتواند تمام نیاز های جسمی سگ شما را برطرف کند و در دراز مدت ممکن است به انواع بیماری ها دچار شود. بیشترین چیزی که برای پخت غذای خانگی برای سگ انتخاب میشود مرغ است. گوشت مرغ نسبت به سایر غذاخشک ها قیمت پایین تری دارد اما احتمال ایجاد آلرژی نسبت به گوشت مرغ زیاد است. تعداد افرادی که در دنیا به گوشت مرغ حساسیت نشان میدهند بسیار زیاد است و میدانید که آلرژی درمانی ندارد و تنها راه حل برای آن، حذف عامل حساسیت زا از زندگی است. چنانچه سگ شما علائمی مثل خارش و ریزش موی بیش از حد داشته باشد میتواند نشانه آلرژی به مصرف مرغ باشد. از طرفی بیشترین میزان غذای خانگی را پروتئین تشکیل میدهد و مصرف بیش از اندازه پروتئین در دراز مدت باعث ایجاد مشکلات جدی در سگ میشود. بزرگترین عیب برای غذاهای خانگی این است که افراد همانطور که برای خودشان غذا میپزند برای سگشان نیز همانطور عمل میکنند و بسیاری از آنها نمیدانند که چه چیزهایی برای سگ ها مضر است و نباید در تغذیه آنها استفاده شود. علاوه بر آن رژیم غذایی انسان ها با سگ ها بسیار متفاوت است. لازم است بدانید که رژیم غذایی انسان باید از تقریبا 40 % کربوهیدرات، 30 % پروتئین و 30 % چربی تشکیل شود اما برای سگ بسیار متفاوت است. سگ ها باید در رژیم غذایی خود 15 % کربوهیدرات، 55 % پروتئین و 30 % چربی داشته باشند. بنابر این با پختن غذای خانگی برای سگ، رژیم غذایی است را به سمت ژریم انسانی میبرید و کاملا ناخواسته یک غذای نامناسب به او میدهید که باعث بروز انواع مشکلات و بیماری ها میشود. با تمام این توضیحات به این نتیجه میرسیم که بهترین غذای سگ همان غذای خشک سگ است که نسبت به پخت غذای خانگی هم بدون دردسر و هم با کیفیت تر است. در ادامه یاد  میگیرید که کدام غذای خشک با کیفیت تر است و برای سگ شما مفید تر خواهد بود.

 

غذای سگ

غذای خشک برای سگ بهتر از غذای خانگی است

 

‌‌

بهترین غذای خشک سگ چه ویژگی هایی دارد؟

بسیاری از افراد بر این باورند که همین که غذای خشک به سگ خود بدهند کفایت میکند و نوع غذای خشکی که به سگ میدهند اهمیت چندانی ندارد. این دسته از افراد معمولا غذای سگ شان را از روی قیمت آن و یا تبلیغاتی که در مورد آن شنیده اند، انتخاب میکنند. این انتخاب ممکن است همیشه درست نباشد و ممکن است حتی گران ترین غذا از کیفیت مطلوبی برخوردار نباشد و صرفا به دلیل تبلیغات و معروف بودنش قیمت بالایی داشته باشد. در هر حال شما باید اطلاعات جامعی در مورد غذای سگ داشته باشید تا بتوانید بهترین گزینه را برای تغذیه سگتان انتخاب کنید.

یک غذای خشک سگ که از کیفیت بالایی برخوردار است باید حاوی مواد معدنی و مغذی مثل پروتئین، چربی، فیبر، کربوهیدرات، ویتامین و … باشد و در این مورد کیفیت غذا در برندهای مختلف متفاوت است. همانطور که اشاره شد یکسری استانداردها برای تولید غذای سگ ها وجود دارد که باید تمامی آنها رعایت شود چنانچه این استانداردها را نداشته باشد از خرید آن اجتناب کنید. مثلا اینکه باید در غذای خشک سگ حتما از پودر گوشت با کیفیت استفاده شود و این مسئله روی بسته بندی نوشته شده باشد. با این اوصااف چنانچه روی بسته بندی غذا نوشته بود از کنجاله گوشت استفاده شده باید آن غذا را از لیست موارد انتخابی خود خظ بزنید. این نشان میدهد که میزان پروتئین کمتری در غذا وجود دارد و نمیتواند به خوبی نیاز به پروتئین را در بدن سگ رفع کند. همچنین استفاده زیاد از گندم، ذرت و سایر غلات برای حجم دادن به غذا در برخی از سگ ها ممکن است ایجاد حساست کند و مشکلات بعدی را در پی داشته باشد از قبلی خشکی پوست، خارش، ضعیف شدن دستگاه گوارش و … . همچنین باید بدانید که پروتئین گوشتی همیشه بر پروتئین گیاهی اولویت دارد زیرا سگ ها جزو دسته گوشتخواران هستند نه گیاه خواران. اگر در غذایی بجای استفاده از پروتئین پودر گوشت با کیفیت از پروتئین گیاهی مثل سویا استفاده شده باشد و یا اینکه درصد بیشتری از پروتئین سویا و درصد کمتری پودر گوشت باشد غذای با کیفیتی نیست. در پت شاپ ثمین میتوانید انواع غذاهای مناسب برای سگ شما را پیدا و خرید کنید.

 

غذای سگ

بهترین غذای سگ

 

‌تفاوت غذای خشک سگ نژاد کوچک با غذای خشک سگ نژاد بزرگ چیست؟

متابولیسم سگ های نژاد کوچک با سگ های نژاد متوسط و بزرگ کاملا متفاوت است و شما باید غذایی را به سگتان بدهید که دقیقا برای همان نژاد و جثه ساخته شده باشد. سگ هایی که کمتر از 10 کیلو وزن دارند جزو دسته ی سگ های نژاد کوچک قرار میگیرند. نژاد هایی مثل پامرانین، تریر، شیتزو و … . سگ های نژاد کوچک دهان و دندان کوچکتری دارند و غذایی که مصرف میکنند باید دانه های به نسبت ریزتری داشته باشند تا جویدن و بلع راحتی برای سگ های نژاد کوچک داشته باشد. از طرفی نژاد های کوچک عموما فعالیت کمتری نسبت به سگ های نژاد بزرگ دارند و همین باعث میشود نیازشان به کالری و پروتئین کمتر باشد. اغلب سگ های نژاد بزرگ جزو دسته ی سگ های کار شناخته میشوند مثل گلدن رتریور، دوبرمن، رتوایلر، ژرمن شپرد و … . این سگ ها برای انجام فعالیت های زیاد و کارهای سخت نیاز به پروتئین و کالری بیشتری دارند همین باعث ایجاد یک تفاوت عمده در غذای مخصوص سگ های نژاد کوچک و سگ های نژاد بزرگ میشود. چنانچه سگ شما غذایی غیر از غذای مخصوص به نژاد خودش را مصرف کند باعث ایجاد مشکلاتی برای سلامتی حیوان خواهد شد.

 

غذای خشک سگ نژاد کوچک

به هر سگ متناسب با نژاد خودش غذا بدهید

 

کدام غذای خشک برای من بهترین گزینه است؟

سگ ها در طول دوران عمر خود با توجه به نیاز جسمی‌شان باید غذاهای مختف با آنالیز غذایی متفاوت مصرف کنند. برای مثال همانطور که غذای مخصوص سگ نژاد بزرگ با غذای سگ نژاد کوچک متفاوت است، غذای مخصوص توله ها به هیچ عنوان برای سگ های بالای 6 سال یا سگ هایی که عقیم شده اند توصیه نمیشود. عموما غذای توله سگ ها خوش خوراک تر است به دلیل اینکه میزان پروتئین و پودر گوشت بیشتری دارد زیرا توله ها برای رشد بهتر و بیشتر نیاز به پروتئین و چربی بالا دارند و این چیزی است که برای سگ های مسن و یا عقیم شده باید میزان کمتری داشته باشد. اما با تمام این توصیفات، در غذای تمام سگ ها مواد اصلی و مشترک وجود دارد که شامل : فیبر، کربوهیدارت، چربی، خاکستر و انواع ویتامین است.  فیبر موجود در غذای سگ به تهسیل عملیات هضم و تقویت دستگاه گوارش کمک میکند که وجود آن در غذای سگ ضروری است. کربوهیدرات ها که بیشتر از گیاهان و غلات به دست می آیند و وظیفه دارند تا انرژی مورد نیاز بدن را تامین کنند. این دسته از مواد باعث میشود سگ ها زود به زود گرسنه نشوند. کربوهیدرات ها در موادی مثل جو، جو دوسر، گندم، سیب زمینی، ذرت و … یافت میشوند. پروتئین یکی از مهمترین مواد مورد نیاز بدن سگ ها است که از منابع حیوانی مثل پودر گوشت حیوانات و یا از منابع گیاهی مثل سویا تامین میشود که پروتئین های حیوانی ارزش تغذیه ای بیشتری دارند و چنانچه پروتئین مورد نیاز حیوان تامین نشود به تدریج باعث ضعف  ولاغری میشود همچنین موها شکننده شده و شروع به ریزش میکنند. همانطور که گفته شد این مواد در غذای تمام سگ ها مشترک است و فقط میزان و درصد آن در غذای سگ های مختلف با هم تفاو دارد. پس انتخاب یک غذای مناسب برای سگ نیاز به تامل و دقت بالایی دارد.

 

غذای خشک سگ

غذای مناسب برای مادرها و توله های تازه متولد شده :

مادر شیرده باید پروتئین زیادی دریافت کند تا بتواند هم نیاز های جسمی خودش را تامین کند و هم بتواند به میزان کافی شیر تولید کند و نیاز توله ها را برطرف کند. توله ها از سن حدودا 4 هفتگی میتوانند کم کم غذای خشک استارتر را مصرف کنند. اما باید توجه داشته باشید که در طول روز فقط چند دانه غذای خشک بخورند تا معده کم کم به غذای جامد عادت کند. از 4 تا حدود 6 هفتگی که میتوانند غذای خشک استارتر را بعنوان یک وعده کامل بخورند. غذای استارتر یک غذای کامل و همه چیز تمام برای توله ها است تا زمانی که به 2 ماهگی برسند و پس از دو ماهگی میتوانند غذای مخصوص توله سگ را بخورند. اما توجه داشته باشید که همچنان باید تا 2 ماهگی شیر مادر را نیز مصرف کنند و هیچ استارتری نمیتواند جای شیر مادرشان را بگیرد. در حالتی که مادر شیر کافی برای سیر کردن تمام توله ها نداشته باشند میتوانید از شیرخشک مخصوص سگ استفاده کنید تا کمبود شیر مادر جبران شود. هیچ گاه توله های زیر دو ماه  ار از مادر جدا نکنید زیرا علاوه بر کمبود های تغذیه ای که به آن دچار خواهند شد، یکسری مشکلات رفتاری در آینده ممکن است برایشان بوجود بیاید که در نتیجه جدایی زودهنگام از مادر باشد. در اینجا میتوانید مقاله ما را در مورد مشکلات رفتاری سگ ها بخوانید.

 

غذای سگ

غذای استارتر مخصوص مادر شیرده و توله ها

 

غذای مناسب برای توله های 2 تا 12 ماهه :

این سن بسیار حساس است زیرا فقط در این مدت سگ ها رشد میکنند و پس از آن تا اخر عمرشان هیچ رشد و تغییری در جسمشان ندارد. پس باید در این دوره بسیار حساس بهترین و با کیفیت غذا ها را برای توله سگ ها فراهم کنید تا در دوران بلوغ از شر بیماری های مختلف خلاص شوید. غذای این دوره از زندگی سگ ها با عنوان جونیور و پاپی در طعم های مختلف و تحت برندهای مختلف عرضه میشوند. از بهترین و مهمترین ویژگی غذای خشک برای توله ها به این نکته میتوان اشاره کرد که برای قوی کردن فک توله ها و تمیز ماندن دندان ها بسیار مناسب است. زیرا به دندان ها نمیچسبد و باعث پوسیدگی زودهنگام دندان ها نمیشود و از طرفی با جویدن دانه های سفت غذای خشک باعث قوی شدن فک توله ها میشود. همچنین نسبت غذای سگ های بالغ کلسیم بیشتری دارند تا به رشد مناسب استخوان بندی کمک کند و چنانچه از غذای سگ بالغ برای توله ها استفاده شود در دراز مدت باعث ایجاد مشکلات جدی خواهد شد. در زیر عکس نمونه ای از غذای خشک توله سگ را میبینید :

 

غذای سگ

غذای خشک مخصوص توله های 2 تا 12 ماه

 

غذای مناسب برای سگ های بالغ از 1 تا 7 سالگی :

وقتی سگ ها به سن بلوغ میرسند نیازشان به موادی مثل پروتئین و چربی کم میشود زیرا از سن رشد خارج میشوند. در این سن چنانچه هنوز غذای مخصوص توله سگ را مصرف کنند، به سرعت چاق میشوند و حتی مصرف بیش از نیاز پروتئین باعث ایجاد بیماری میشود. لازم است بدانید اضافه وزن و چاقی مشکلات زیادی ایجاد میکند مثل مشکلات قلبی، دیابت و حتی باعث کم شدن طول عمر در سگ ها میشود پس با انتخاب یک غذای ایده آل برای سگتان به حفظ سلامتی و افزایش طول عمرش کمک کنید.

 

غذای سگ

بهترین غذا برای سگ بالغ

غذای مناسب برای سگ ها مسن از 7 سالگی تا پایان عمر :

سگ هایی که سنشان از 7 سال بالاتر میرود مسن شناخته میشوند و باید تغذیه شان با تغذیه دیگر سگ ها تفاوت داشته باشد. یکی از دلایلش این است که وضعیت دندانی آنها بسیار نا پایدار میشود و لق میشوند. بنابراین در انتخاب غذای مناسب برای سگ های مسن باید نهایت دقت را به خرج داد چرا که ممکن اسا با خوردن غذاهای سفت، دندان ها بریزد و یا التهابات لثه ای ایجاد شود. در این شرایط خوردن غذا های سفت که نیاز به جویدن زیاد دارد برای این دسته از سگ ها اصلا مناسب نیست. همچنین به دلیل کم شدن تحرک و فعالیت با خوردن غذاهای چرب و  پر کالری به سرعت چاق میشوند و فعالیت برای آنها سخت میشود. در عوض نیاز بع املاح معدنی و ویتامین ها بیشتر میشود. گوشت ماهی، سیرابی، انواع سبزیجات و گیاهان بخارپز مثل هویج، اسفناج، کرفس، کدو و … گوشت مرغ و بوقلمون پخته شده را در کنار غذای مخصوص سگ مسن در تغذیه شان جای داد.

 

غذای سگ

غذای خشک مخصوص سگ مسن

غذای مخصوص سگ های عقیم شده :

سگ هایی که عقیم میشوند باید در مصرف یکسری از مواد مثل کربوهیدرات ها محدود شوند زیرا به سرعت باعث چاقی و اضافه وزن در سگ ها میشوند به همین دلیل نظارت شما روی تغذیه سگ هایی که عقیم میشوند باید چند برابر بیشتر از سگ های بالغ عقیم نشده باشد. این نوع غذا ها بطور تخصصی برای سگ های عقیم شده تولید میشوند به همین دلیل علاوه بر تامین انرژی مورد نیزا سگ ها، از میزان  مناسبی پروتئین و ال-کارنیتین  برخوردار است که میتواند به خوبی وزن این دسته از سگ ها را کنترل کن و با داشتن تعادل در پروتئین و چربی به سگ شما کمک میکند تا از همه لحاظ سالم خواهد ماند.

غذای سگ

غذای خشک سگ عقیم شده

‌غذای مناسب برای نیاز های خاص :

سگ ها در شرایط خاص باید غذاهای خاص نیز مصرف کنند. ممکن است این شرایط موقت و یا دائمی باشند. مثلا حاملگی، آلرژی و یا حتی بیماری های خاص مثل مشکلات دستگاه گوارش، مشکلات ادراری و … . بیایید با یک مثال ماجرا را بهتر بازگو کنیم؛ گاهی اوقات ممکن است سگ شما به یکی از مواد غذایی مثل غلات یا گوشت مرغ با هر چیز دیگری واکنش آلرژیک از خود نشان دهد. در این شرایط باید یک غذای مناسب با شرایط جسمی سگ به او بدهید. این دسته از غذاها اصلاحا هاپو آلرژیک نامیده شده و در برندهای مختلف تولید و عرضه میشود. در حال حاضر برندهایی مثل رویال کنین انواع غذا های هایپو آلرژیک مخصوص سگ و گربه را تولید میکند اما از آنجایی که تهیه غذای سگ رویال کنین سخت است و قیمت بالایی نیز دارد میتوانید از گوشت بوقلمون در غذای سگتان استفاده کنید. بوقلمون یک گوشت کم حساسیت است که میتوانید به راحتی و بدون دغدغه آن را در غذای سگتان بگنجانید. اما حتما و حتما قبل از تصمیم گیری در مورد ایجاد هرگونه تغییر در غذای سگتان حتما با دامپزشک مشورت کنید تا از درست بدون آن تغییر اطمینان حاصل کنید.

غذای سگ

غذای سگ حامله، غذای سگ آلرژیک، غذای سگ های با فعالیت زیاد

اگر غذای خشک سگ را حذف کنید چه اتفاقی می افتد؟

شما میتوانید در هفته یک الی دو بار برای سگتان غذای خانگی بپزید اما باید عمده ی غذای مصرفی اش غذای خشک باشد. چنانچه غذای خشک را از جیره غذایی سگتان حذف کنید باعث بروز مشکلات و کمبودهایی در بدن سگ خواهید شد که خودشان را بصورت های مختلف نشان میدهند. برای مثال مشکلات کبدی، ریزش مو و مشکلات پوستی، پوکی استخوان، ضعف و ناتوانی، مشکلات دستگاه گوارش، نا متعادل شدن وزن و … از نتایج عدم مصرف غذای خشک سگ است. برای جلوگیری از ایجاد چنین مشکلاتی باید غذای خشک متناسب با نژاد و سن سگتان انتخاب کنید.

غذای سگ

اگر سگ غذای خشک نخورد چه اتفاقی می افتد؟

 

سگم به چند وعده غذایی در روز نیاز دارد؟

سگ ها در سنین مختلف به تعداد متفاوتی وعده غذایی در روز نیاز دارند و همچنین در هر وعده باید حجم مشخصی از غذا را به او بدهید. در زیر یک جدول در این رابطه میبینید:

یک تا دو ماهگی شش وعده
دو تا سه ماهگی چهار وعده
از سه تا شش ماهگی سه وعده
از شش ماهگی تا یک سالگی دو وعده
یک سالگی به بعد یک وعده

میزان و وزن مصرف هر غذا از برند های مختلف بطور مشخص روی بسته بندی آن نوشته شده است و شما با مطالعه جدول غذایی متوجه خواهید شد که سگ شما در روز چند گرم غذاخشک باید مصرف کند. البته باید به وزن سگ و میزان فعالیت روزانه او هم توجه کنید. چنانچه به میزان توصیه شده غذا میخورد ولی هنوز احساس گرسنگی دارد نباید دوباره به او غذا بدهید زیرا باعث چاقی خواهد شد. شما دقیقا به همان میزان مشخص به سگ غذا بدهید و در کنار آن با دادن خوراکی های کم کالری مثل میوه ها معده را پر کنید تا از گرسنگی و چاقی جلوگیری کنید.

غذای سگ

تعداد وعده غذایی سگ در روز

غذای مرطوب  و کنسروی چه جایگاهی در تغذیه سگ دارد؟

غذاهای کنسروی بسیار لذیذ و خوش خوراک هستند و باعث میشود ولع سگ را نسبت به غذا خوردن بیشتر کند. از طرفی این غذا ها به دلیل داشتن کالری زیاد اگر بطورم مداوم مصرف شود باعث چاقی سگ خواهد شد پس شرط اول در ایتفاده از کنسرو مخصوص سگ رعایت تعادل است. کنسرو های در وزن ها و طعم های مختلف توسط برند های زیادی در سراسر دنیا تولید و به سایر کشور ها صادر میشود که ایران نیز از این دسته مستثنا نیست. در ایران برند های خارجی مختلفی مثل انیموندا، استوزی، رویال کنین و … وجود دارد که با توجه به کیفیتشان قیمت های متفاوتی دارند.

غذای سگ

کنسرو سگ

خوراکی های مضر برای سگ کدام اند؟

تعداد زیادی از غذاها و خوراکی هایی که ما در طول دوران زندگیمان میخوریم و هیچ مشکلی برایمان ایجاد نمیکند برای سگ ها مضر اند به گونه ای که اگر مقدار بسیار کمی از آن را بخورند باعث ایجاد مسمومیت شده و مشکلات زیادی را در پی خواهد داشت. بهتر است این خوراکی ها را بشناسید و از دسترس سگتان دور نگه دارید. در زیر به تعدادی از آنها و مشکلاتی که بوجود می آورند اشاره میکنیم :

پیاز و سیر = از بین بردن گلبولهای قرمز خون، کم خونی،اسهال و استفراغ

تخم مرغ خام = مسمومیت غذایی و مشکلات پوست و مو

آووکادو = باعث تجمع مایعات در ریه‌ها، مشکلات تنفسی و حتی مرگ

مشروبات الکلی = موجب استفراغ ، اسهال ، کم کاری سیستم عصبی ، مشکل در حفظ تعادل ، مشکلات در تنفس ، کما و حتی مرگ

کافئین ها = میتواند کشنده باشد و هیچ پادزهری ندارد.

تخم مرغ خام = مسمومیت و مشکلات پوست و مو

انگور و کشمش = نارسایی کلیه، استفراغ های پیاپی

لبنیات = ایجاد آلرژی های شدید(مثل خارش)

آدامس = افت قند خون و نارسایی کبدی

شکلات = اسهال ، استفراغ ، تشنگی مضاعف و در برخی موارد تپش غیر طبیعی قلب و در نهایت مرگ

گوجه فرنگی = ایجاد تهوع، تپش قلب، ضعف ماهیچه ها و تنگی نفس

دارچین = تحریک سیستم گوارش، سرفه، خفگی و مشکلات تنفسی

لیمو ترش = استفراغ و اسهال، لرزش بدن، مشکلات کبدی و حتی مرگ

هسته خرما ، هلو ، الو = التهاب روده کوچک

کنسرو ها = به دلیل وجود مواد نگهدارنده برای سگ سمی است بخصوص کنسرو تن ماهی.

نمک = تشنگی و ادرار بیش از حد، اسهال ، استفراغ ، افسردگی ، لرزش ، بالا رفتن دمای بدن و دست دادن حمله و مرگ

خوراکی های شیرین = دیابت

خمیر مایه نان = درد شدید در ناحیه شکم و مسمومیت الکلی

داروها = داروهایی مثل استامینوفن و ایبوپروفن کشنده هستند.

غذای گربه = پروتئین و چربی در غذای گربه بسیار بالاست و برای سلامتی سگ مناسب نیست.

پسته = ناراحتی معده و التهاب لوز المعده

گردو = حمله عصبی در سگ

بادام درختی = دل درد و مشکلات روده ای

غذای سگ

خوراکی های مضر و سمی برای سگ

درصورتی که نیاز به راهنمایی دقیق تر و جامع تری برای انتخاب غذای سگ دارید، ایمیل خود را در باکس زیر وارد کنید تا یک کتاب الکترونیکی با همین موضوع برای شما ارسال کنیم.